Results Published Print event option

View Results

Organised by

NSW Primary Schools Sports Association

Sport type

Primary Swimming

Date

Wednesday, 11 April 2018 to Thursday, 12 April 2018

Method of entry

Region/Association team

Entry

Region/Association team members

Cost info

Contact your regional schools sports association

Note

This event includes specific activities for people with disabilities who are classified through the appropriate sport association

Quick information

Information for the 2018 Swimming Classification for Primary and Secondary Students is available at the Swimming New South Wales website.

Hosted By

NSW Primary Schools Sports Association

Event venue

Sydney Olympic Park Aquatic Centre

Street address

Edwin Flack Avenue

Suburb

Sydney Olympic Park

State

NSW

Post Code

2127

NSWPSSA Swimming participating teams
Hunter (HUN) North Coast (NC)
North West (NW) Riverina (RIV)
South Coast (SC) Sydney East (SE)
Sydney North (SN) Sydney South West (SSW)
Sydney West (SW) Western (WES)
MacKillop (Mac) Polding (Pol)
Combined High Schools (CIS) Barrier (Bar)

NOTE: The program may be altered at the discretion of the Carnival Manager should circumstances arise.

Commencing time each day will be – Warm Up 8:00 am - start no later than 9:30 am.

 

Day 1 Program - Session 1
Round Event Distance
1 - Heats Girls All Age Freestyle 100m
2 - Heats Boys All Age Freestyle 100m
3 - Heats Girls 8 years Freestyle 50m
4 - Heats Boys 8 years Freestyle 50m
5 - Heats Girls 9 years Freestyle 50m
6 - Heats Boys 9 years Freestyle 50m
7 - Heats Girls 10 years Freestyle 50m
8 - Heats Boys 10 years Freestyle 50m
9 - Heats Girls 11 years Freestyle 50m
10 - Heats Boys 11 years Freestyle 50m
11 - Heats Girls 12 years Freestyle 50m
12 - Heats Boys 12 years Freestyle 50m
13 - Heats Girls 13 years Freestyle 50m
14 - Heats Boys 13 years Freestyle 50m
45 - Timed Final Girls Senior Breaststroke Multi-Class 50m
46 - Timed Final Boys Senior Breaststroke Multi-Class 50m
47 - Timed Final Girls Junior Breaststroke Multi-Class 50m
48 - Timed Final Boys Junior Breaststroke Multi-Class 50m
15 - Heats Girls Junior Breaststroke 50m
16 - Heats Boys Junior Breaststroke 50m
17 - Heats Girls 11 years Breaststroke 50m
18 - Heats Boys 11 years Breaststroke 50m
19 - Heats Girls 12/13 yrs Breaststroke 50m
20 - Heats Boys 12/13 yrs Breaststroke 50m
61 - Timed Final Girls All Age Relay 5 x 50m
62 - Timed Final Boys All Age Relay 5 x 50m

  

Day 1 Program - Session 2
Round Event Distance
1 - Final Girls All Age Championship 100m
2 - Final Boys All Age Championship 100m
3 - Final Girls 8 years Championship 50m
4 - Final Boys 8 years Championship 50m
5 - Final Girls 9 years Championship 50m
6 - Final Boys 9 years Championship 50m
7 - Final Girls 10 years Championship 50m
8 - Final Boys 10 years Championship 50m
49 - Timed Final Girls Senior Freestyle Multi-Class 50m
50 - Timed Final Boys Senior Freestyle Multi-Class 50m
51 - Timed Final Girls Junior Freestyle Multi-Class 50m
52 - Timed Final Boys Junior Freestyle Multi-Class 50m
9 - Final Girls 11 years Championship 50m
10 - Final Boys 11 years Championship 50m
11 - Final Girls 12 years Championship 50m
12 - Final Boys 12 years Championship 50m
13 - Final Girls 13 years Championship 50m
14 - Final Boys 13 years Championship 50m
15 - Final Girls Junior Breaststroke 50m
16 - Final Boys Junior Breaststroke 50m
17 - Final Girls 11 years Breaststroke 50m
18 - Final Boys 11 years Breaststroke 50m
19 - Final Girls 12/13 yrs Breaststroke 50m
20 - Final Boys 12/13 yrs Breaststroke 50m
21 - Heats Girls Junior Individual Medley 200m
22 - Heats Boys Junior Individual Medley 200m
25 - Heats Girls Senior Individual Medley 200m
26 - Heats Boys Senior Individual Medley 200m 

 

 

Day 2 Program - Session 3
Round Event Distance
63 - Timed Final Girls Open Freestyle Multi-Class 100m
64 - Timed Final Boys Open Freestyle Multi-Class 100m
39 - Heats Earl McGee Small Schools Relay 4 x 50m F/S
40 - Heats Peter Dobson Schools Relay 4 x 50m F/S
41 - Heats Girls Relay Junior 4 x 50m
42 - Heats Boys Relay Junior 4 x 50m
43 - Heats Girls Relay Senior 4 x 50m
44 - Heats Boys Relay Senior 4 x 50m
27 - Heats Girls Junior Backstroke 50m
28 - Heats Boys Junior Backstroke 50m
29 - Heats Girls 11 years Backstroke 50m
30 - Heats Boys 11 years Backstroke 50m
31 - Heats Girls 12/13 years Backstroke 50m
32 - Heats Boys 12/13 years Backstroke 50m
53 - Timed Final Girls Senior Backstroke Multi-Class 50m
54 - Timed Final Boys Senior Backstroke Multi-Class 50m
55 - Timed Final Girls Junior Backstroke Multi-Class 50m
56 - Timed Final Boys Junior Backstroke Multi-Class 50m
33 - Heats Girls Junior Butterfly 50m
34 - Heats Boys Junior Butterfly 50m
35 - Heats Girls 11 years Butterfly 50m
36 - Heats Boys 11 years Butterfly 50m
37 - Heats Girls 12/13 years Butterfly 50m
38 - Heats Boys 12/13 Butterfly 50m

 

Day 2 Program - Session 4
Round Event Distance
21 - Final Girls Junior Individual Medley 200m
22 - Final Boys Junior Individual Medley 200m
25 - Final Girls Senior Individual Medley 200m
26 - Final Boys Senior Individual Medley 200m
39 - Final Earl McGee Small Schools Relay 4 x 50m F/S
40 - Final Peter Dobson Schools Relay 4 x 50m F/S
27 - Final Girls Junior Backstroke 50m
28 - Final Boys Junior Backstroke 50m
29 - Final Girls 11 years Backstroke 50m
30 - Final Boys 11 years Backstroke 50m
31 - Final Girls 12/13 years Backstroke 50m
32 - Final Boys 12/13 years Backstroke 50m
57 - Timed Final Girls Senior Butterfly Multi-Class 50m
58 - Timed Final Boys Senior Butterfly Multi-Class 50m
59 - Timed Final Girls Junior Butterfly Multi-Class 50m
60 - Timed Final Boys Junior Butterfly Multi-Class 50m
33 - Final Girls Junior Butterfly 50m
34 - Final Boys Junior Butterfly 50m
35 - Final Girls 11 years Butterfly 50m
36 - Final Boys 11 years Butterfly 50m
37 - Final Girls 12/13 years Butterfly 50m
38 - Final Boys 12/13 years Butterfly 50m
41 - Final Girls Junior Relay 4 x 50m
42 - Final Boys Junior Relay 4 x 50m
43 - Final Girls Senior Relay 4 x 50m
Position Full Name School Name Email Phone
Swimming convener Neil Rogers Berala Public School neil.j.rogers@det.nsw.edu.au 9649 7146
Assistant swimming convener Mark Holden Tempe Public School mark.holden1@det.nsw.edu.au 9558 3780

View Results