NSWPSSA-Australian Football - Championship

Results Published Print event option

View Results

Organised by

NSW Primary Schools Sports Association

Sport type

Primary Australian Football

Date

Tuesday, 21 May 2019 to Thursday, 23 May 2019

Method of entry

Region/Association team

Quick information

LIVESTREAMING - games on Field 1 on Day 3 will be livestreamed on our NSW School Sport Unit YouTube channel. Subscribe now so you don't miss the action. See the schedule to see when games are being played. 

Information in this calendar is correct at time of publication but subject to change without notice.

Hosted By

Sydney East Schools Sports Association

Event venue

Olds Park

Street address

Forest Road

Suburb

Penshurst

State

NSW

Post Code

2222

Venue Comment

Information in this calendar is subject to change without notice

Information in this calendar is correct at time of publication but subject to change without notice.

 

Participating teams - pools
Pool A (Dunlop) Pool X (Tunn) Pool Y (Hidson)
Team 1 - CIS Team 5 - Sydney West Team 6 - MacKillop
Team 2 - Sydney North Team 7 - Polding Team 8 - Sydney South West
Team 3 - Sydney East Team 9 - South Coast Team 10 - North Coast
Team 4 - Riverina Team 11 - Hunter Team 12 - Barrier
  Team 13 - Western  

 

 

Schedule - Day 1
Time Pool Venue Team Score Versus Team Score
9:00am X Field 1 Sydney West 5.9.39 vs Hunter 3.3.21
9:00am X Field 2 Polding 1.4.10  vs South Coast 5.6.36 
10:00am Y Field 1 MacKillop 14.14.98 vs Sydney South West 0.0.0
10:00am Y Field 2 North Coast 6.6.42 vs Barrier 2.2.14
11:00am X Field 1 South Coast 7.6.48 vs Sydney West 4.2.26 
11:00am X Field 2 Hunter 5.6.36 vs Western 4.4.28
12:00pm A Field 1 CIS 7.9.51 vs Riverina 0.3.3
12:00pm A Field 2 Sydney North 0.4.4 vs Sydney East 3.4.22
1:00pm Y Field 1 MacKillop 8.13.61 vs North Coast 0.0.0
1:00pm Y Field 2 Sydney South West 6.6.42 vs Barrier 3.4.22
2:00pm X Field 1 Western 0.0.0 vs South Coast 17.7.109
2:00pm X Field 2 Sydney West 1.3.9 vs Polding 8.7.55
3:00pm A Field 1 CIS 9.6.60 vs Sydney North 4.1.25
3:00pm A Field 2 Riverina 3.7.25 vs Sydney East 4.3.27
Day 2 and finals
Time Pools Venue Team Score Versus Team Score
9:00am X Field 1 Polding 12.8.80 vs Western 1.0.6 
9:00am X Field 2 South Coast 8.7.55  vs Hunter 1.4.10 
10:00am Y Field 1 Barrier 0.1.1 vs MacKillop 12.13.85 
10:00am Y Field 2 North Coast 6.6.42  vs Sydney South West 2.2.14 
11:00am X Field 1 Hunter 2.5.17  vs Polding 6.6.42 
11:00am X Field 2 Western 1.0.6  vs Sydney West 10.15.75 
12:00noon A Field 1 CIS 11.12.78 vs Sydney East 1.0.6
12:00noon A Field 2 Riverina 6.3.39 vs Sydney North 4.3.27
1:00pm E Field 1 Sydney West 4.11.35  vs Barrier 1.0.6
1:00pm F Field 2 Sydney South West 3.3.21  vs Hunter 3.6.24 
2:00pm C Field 1 Riverina 1.4.10  vs MacKillop 6.7.43 
2:00pm D Field 2 Sydney North 3.6.24  vs South Coast 8.6.54 
3:00pm A Field 1 CIS 9.9.63  vs North Coast 1.2.8 
3:00pm B Field 2 Sydney East 3.6.24  vs Polding 3.4.22 


 

LIVESTREAMING of NSWPSSA Australian Football Championships

Games on Field 1 on Day 3 will be livestreamed on our NSW School Sport Unit YouTube channel.
Subscribe now so you don't miss the action. See the schedule to see when games are being played. 

Day 3 - Finals
Time Game 
(P/off)
Venue Team Score Versus Team Score
9:00am 9/10 Field 1  Sydney West 10.2.62  vs Hunter 0.1.1 
9:00am 11/12 Field 2 Barrier 2.0.12  vs Sydney South West 9.7.61 
10:00am Semi Final
G
Field 1 CIS 12.3.75 vs South Coast 0.1.1
10:00am Semi Final
H
Field 2 Sydney East 1.3.9 vs MacKillop 9.5.59
11:00am 5/6 Field 1 Riverina 4.2.26 vs Sydney North 2.012
11:00am 7/8 Field 2 North Coast 1.6.12 vs Polding 3.5.23
12:00noon 3/4 Field 1 South Coast 2.3.15 vs Sydney East 2.6.18
12:00noon 12/13 Field 2 Western 2.2.14 vs Barrier 5.6.36
1:00pm   Field 1 Girls exhibition game        
1:30pm Grand Final
1/2
Field 1 CIS 8.7.55 vs MacKillop 1.2.8
2:30pm     Presentations         
Position Full Name School Name Email Phone
Convener - AFL Travis Irvin Parkview Public School travis.irvin@det.nsw.edu.au 6953 2600

View Results