SW - Primary Rugby League - 11's - Championship

Information in this event is correct at time of publication but subject to change without notice. Subscribe to events to receive email notifications about updates.

Cancelled

Organised by

Sydney West School Sport Association

Sport type

Primary Rugby League - 11's

Date

Thursday, 26 March 2020

Method of entry

Zone team

Entry

Entry:   Zone and combined zone teams

Zones will be invoiced post Championship.

All permission notes to be received before play. 

8:30am to 3:00pm

 

Cost info

$180 per team

Quick information

Michael Roberts - Caddies Creek PS

michael.j.roberts@det.nsw.edu.au

 

Event venue

Alwyn Lindfield Reserve

Street address

Glenwood Park Drive

Suburb

Glenwood

State

NSW

Post Code

2768

All Zone Coaches / Managers are required to email their 2020 Prim RL 11's zone entry form (DOCX 56KB) with correct details to matthew.kean@det.nsw.edu.au 

 

Each student is to have a completed Permission to play RL (DOCX 45.3KB) before taking the field. 

 

Training Camp

At the completion of the day, a squad of up to 28 players will be selected to participate in a training camp where the final Sydney West team will be determined.  The camp will be held on Tuesday 14th April 2020.

 

It is essential that each Zone ensures their team members and their parents / caregivers are aware of this.

 

Players selected for the Sydney West train-on squad need to be there when the squad is officially announced or risk losing selection in the squad.

 

NSW PSSA 11 Years Rugby League State Championships will be held in Kiama from 16th - 18th June 2020.

Schedule - Rounds
Time Pool Team Score Versus Team Score
9:00am  Penrith/Blue Mountains   vs Aub/Merry/Parra  
9:20am B Mt Druitt   vs Seven Hills/Wenty  
9:40am  A Hawkesbury/Ridges   vs Castle Hill  
10:00am  B St Marys   vs Blacktown  
10:20am  A Penrith/Blue Mountains    vs Hawkesbury/Ridges  
10:40am  B Mt Druitt    vs St Marys  
11:00am  A Aub/Merry/Parra   vs Castle Hill  
11:20am  B Seven Hills/Wenty   vs Blacktown  
11:40am  A Penrith/Blue Mountains   vs  Castle Hill  
12:00pm  B Mt Druitt   vs  Blacktown  
12:20pm A Aub/Merry/Parra   vs  Hawkesbury/Ridges  
12:40pm Seven Hills/Wenty   vs  St Marys   

 

Schedule - Finals
Time Team Score Versus Team Score
1:20pm 1st Pool A   vs 2nd Pool B  
1:40pm 1st Pool B   vs 2nd Pool A  
2:20pm Winner Semi Final 1   vs Winner Semi Final 2  

 

Position Full Name School Name Email Phone
Coach Matt Kean Vineyard Public School matthew.kean@det.nsw.edu.au 9627 1621
Convenor Michael Roberts Caddies Creek Public School michael.j.roberts@det.nsw.edu.au 8814 5916