NSWPSSA - Primary Basketball - Girls - Championship

Information in this event is correct at time of publication but subject to change without notice. Subscribe to events to receive email notifications about updates.

Cancelled

Organised by

NSW Primary Schools Sports Association

Sport type

Primary Basketball - Girls

Date

Tuesday, 16 June 2020 to Thursday, 18 June 2020

Method of entry

Region/Association team

Entry

NSW Primary Sports Association (NSWPSSA) advises that due to the COVID-19 outbreak and ‘social distancing strategy’, all programs for Terms 1 and 2 are now cancelled. The health and wellbeing of everyone involved is paramount and at the heart of this decision. We recognise the pressures that schools are currently experiencing and supporting staff and students is our highest priority.

Quick information

Information in this calendar is correct at the time of publication but us subject to change without notice.

Hosted By

Sydney West School Sport Association

Event venue

Cambridge Park NSW

Street address

Cambridge Park NSW

Suburb

Cambridge Park NSW

State

NSW

Post Code

Venue Comment

Information in this calendar is correct at time of publication but subject to change without notice.

Information in this calendar is correct at the time of publication but is subject to change without notice.

 

NSW Primary Sports Association (NSWPSSA) advises that due to the COVID-19 outbreak and ‘social distancing strategy’, all programs for Terms 1 and 2 are now cancelled. The health and wellbeing of everyone involved is paramount and at the heart of this decision. We recognise the pressures that schools are currently experiencing and supporting staff and students is our highest priority.

 

Important information
subject detail
Rules For rules and other  state championship information, see the NSWCHSSA handbook.
Parking parking is available at the venue
Canteen facilities to be confirmed
Merchandise to be confirmed
Photographs contact your team manager
Live streaming This event will be live streamed on the NSW School Sports Unit Channel
Facebook https://www.facebook.com/nswpssa

 

Participating teams NSWPSSA
Pool A Pool B
Sydney South West MacKillop
CIS Polding
Sydney North Sydney West
Sydney East South Coast
Western Riverina
North West Hunter
North Coast Barrier

Day 1 - Schedule

 

7:45am Photos

 
Time Court Team Score Versus Team Score
8:00am  1 Polding   vs Barrier  
8:00am 2 Hunter   vs South Coast  
8:00am MacKillop    vs Sydney West  
9:00am  North Coast   vs CIS  
9:00am 2 Sydney North   vs North West  
9:00am 3 Sydney East   vs Western  
10:00am  1 South Coast   vs Sydney West  
10:00am  Barrier    vs MacKillop  
10:00am  Hunter    vs Riverina  
11:00am  1 Sydney South West     vs Western  
11:00am  2 Sydney North    vs Sydney East  
11:00am  3 North West    vs North Coast  
12:00pm  MacKillop    vs South Coast  
12:00pm Sydney West     vs Riverina  
12:00pm Polding    vs Hunter  
1:00pm  1 Western   vs  Sydney North  
1:00pm CIS   vs  Sydney South West  
1:00pm North Coast   vs Sydney East  

Teams will be split evenly.

Games will be 10 minutes in duration.

3 on 3 Games - 2:15pm timeslot
Time Court Team Score Versus Team Score
2:15pm 1W Sydney South West A   vs MacKillop A  
2:15pm 1E South Coast A   vs Western A  
2:15pm  2W Sydney East A   vs Barrier A  
2:15pm  2E Sydney West A   vs Riverina A  
2:15pm 3W Polding A   vs North Coast A  
2:15pm 3E Sydney North A   vs Hunter A  
2:15pm 4W CIS A   vs North West A  

 

3 on 3 Games - 2:30pm timeslot

Time Court Team Score Versus Team Score
2:30pm 1W Sydney East B   vs Western B  
2:30pm 1E Sydney South West B   vs Polding B  
2:30pm 2W South Coast B   vs Riverina B  
2:30pm 2E MacKillop B   vs Barrier B  
2:30pm 3W Sydney West B   vs Hunter B  
2:30pm 3E CIS B   vs North Coast B  
2:30pm 4W Sydney North B   vs North West B  

 

3 on 3 Games - 2:45pm timeslot

Time Court Team Score Versus Team Score
2:45pm 1W Sydney North A   vs Sydney West A  
2:45pm 1E Hunter A   vs North Coast A  
2:45pm 2W CIS A    vs South Coast A  
2:45pm 2E North West A   vs Barrier A  
2:45pm 3W Polding A    vs Sydney East A  
2:45pm 3E Sydney South West A    vs Riverina A  
2:45pm 4W MacKillop A    vs Western A  

 

3 on 3 Games - 3:00pm timeslot

Time Court Team Score Versus Team Score
3:00pm 1W Sydney West B   vs South Coast B  
3:00pm 1E North Coast B   vs Barrier B  
3:00pm 2W Sydney North B   vs Sydney East B  
3:00pm 2E Sydney South West B   vs North West B  
3:00pm 3W CIS B   vs Western B  
3:00pm 3E MacKillop B   vs Hunter B  
3:00pm 4W Polding B   vs Riverina B  

 

3 on 3 Games - 3:15pm timeslot

Time Court Team Score Versus Team Score
3:15pm 1W Polding A   vs CIS A  
3:15pm 1E Western A   vs Hunter A  
3:15pm 2W MacKillop A   vs Sydney North A  
3:15pm 2E Sydney East A   vs North West A  
3:15pm 3W Sydney South West A   vs Sydney West A  
3:15pm 3E South Coast A   vs North Coast A  
3:15pm 4W Riverina A   vs Barrier A  

 

3 on 3 Games - 3:30pm timeslot

Time Court Team Score Versus Team Score
3:30pm 1W MacKillop B   vs Polding B  
3:30pm 1E Sydney East B   vs Riverina B  
3:30pm 2W Sydney South West B   vs CIS B  
3:30pm 2E South Coast B   vs Hunter B  
3:30pm 3W Western B    vs Barrier B  
3:30pm 3E Sydney West B    vs North West B  
3:30pm 4W Sydney North B    vs North Coast B  
Day 2 - Schedule
Time Court Team Score Versus Team Score
9:00am  1 Sydney North   vs North Coast  
9:00am  2 Sydney East   vs CIS  
9:00am  North West   vs Sydney South West  
10:00am  Hunter   vs Barrier  
10:00am  Sydney West    vs Polding  
10:00am South Coast   vs Riverina  
11:00am Sydney East    vs North West  
11:00am North Coast    vs Sydney South West  
11:00am CIS    vs Western  
12:00pm Riverina    vs MacKillop  
12:00pm South Coast   vs Polding  
12:00pm Barrier   vs Sydney West  
1:00pm Sydney South West    vs Sydney East  
1:00pm Western   vs North West  
1:00pm CIS   vs Sydney North  
2:00pm Riverina   vs Polding  
2:00pm MacKillop   vs Hunter  
2:00pm Barrier   vs South Coast  
Day 3 - Schedule
Time Court Team Score Versus Team Score
8:00am 1 North West   vs CIS  
8:00am  2 Sydney South West   vs Sydney North  
8:00am  3 Western   vs North Coast  
9:00am 1 Sydney West   vs Hunter  
9:00am  2 Polding    vs MacKillop  
9:00am  3 Riverina    vs Barrier  

 

Time Court Playoff Team Score Versus Team Score
10:30am 1 5th / 6th 3rd Pool A   vs 3rd Pool B  
10:30am 2 7th / 8th 4th Pool B   vs 4th Pool A  
10:30am 3 13th / 14th 7th Pool A   vs 7th Pool B  
11:30am 1 Semi Final 1 1st Pool A   vs 2nd Pool B  
11:30am 2 Semi Final 2 1st Pool B   vs 2nd Pool A  
12:30pm 1 3rd / 4th Loser of Semi 1   vs Loser of Semi 2  
12:30pm 2 11th / 12th 6th Pool B   vs 6th Pool A  
12:30pm 3 9th / 10th 5th Pool A   vs 5th Pool B  
1:30pm 1 Final Winner of Semi 1   vs Winner of Semi 2  

 

2:30pm Presentation and Announcement of NSWPSSA Girl's Basketball Team

 

Position Full Name School Name Email Phone
Convener - Basketball Robert Cormack Birchgrove Public School robert.cormack@det.nsw.edu.au 9810 2469