Skip to content

Results Published

View Full Event Print event

 

Participating teams - pools
Pool A Pool B

Hunter

Barrier

North Coast

CIS

Polding

MacKillop

South Coast

Riverina

Sydney North

North West

Sydney West

Sydney East

Western

Sydney South West

Day 1 (Tuesday 31 May 2022)
Day 1 schedule
8.00am - Team photographs
Schedule - Day 1
Time Court Pool Team Score v Team Score
8.30 am Show B Sydney South West 49 v North West 36
8.30 am 1 A Sydney North 49 v Sydney West 33
10.30 am Show B Barrier 28 v North West 47
10.30 am 1 B CIS 61 v Riverina 19
10.30 am 2 B Sydney East 27 v MacKillop 36
10.30 am 3 A North Coast 32 v Sydney West 59
10.30 am 4 A Hunter 52 v South Coast 46
10.30 am 5 A Western 22 v Polding 49
12.30 pm Show B MacKillop 48 v Sydney South West 20
12.30 pm 1 B Sydney East 55 v Riverina 33
12.30 pm 2 B Barrier 14 v CIS 79
12.30 pm 3 A Polding 32 v North Coast 33
12.30 pm 4 A Western 24 v Hunter 80
12.30 pm 5 A Sydney North 55 v South Coast 28

Day 2 (Wednesday 1 June 2022)
Day 2 schedule
Schedule - Day 2
Time Court Pool Team Score v Team Score
9.00 am Show A Sydney North 53 v Hunter 31
9.00 am 1 A South Coast 58 v Polding 27
9.00 am 2 A Sydney West 52 v Western 20
9.00 am 3 B Sydney East 44 v Sydney South West 33
9.00 am 4 B Riverina 43 v Barrier 22
9.00 am 5 B North West 3 v MacKillop 93
11.00 am Show A Western 30 v North Coast 43
11.00 am 1 A Hunter 58 v Sydney West 50
11.00 am 2 A Polding 25 v Sydney North 43
11.00 am 3 B CIS 93 v North West 12
11.00 am 4 B MacKillop 105 v Barrier 8
11.00 am 5 B Riverina 42 v Sydney South West 42
1.00 pm Show A South Coast 56 v North Coast 26
1.00 pm 1 B CIS 44 v Sydney East 17

 


Day 3 (Thursday 2 June 2022)
Day 3 schedule
Schedule - Day 3
Time Court Pool Team Score v Team Score
9.00 am Show B Barrier 23 v Sydney East 57
9.00 am 1 A Western 13 v Sydney North 75
11.00 am Show B Riverina 33 v MacKillop 53
11.00 am 1 B North West 29 v Sydney East 56
11.00 am 2 B CIS 49 v Sydney South West 23
11.00 am 3 A South Coast 45 v Western 22
11.00 am 4 A Sydney West 46 v Polding 19
11.00 am 5 A North Coast 29 v Hunter 53
1.00 pm Show B Hunter 53 v Polding 21
1.00 pm 1 B North Coast 18 v Sydney North 51
1.00 pm 2 B Sydney West 43 v South Coast 41
1.00 pm 3 A Sydney South West 47 v Barrier 42
1.00 pm 4 A MacKillop 35 v CIS 39
1.00 pm 5 A North West 16 v Riverina 44

Day 4 (Friday 3 June 2022)
Day 4 schedule
Schedule - Day 4
Time Court Game Team Score Versus Team Score
9:00 am

2

Semi final 1

Sydney North

44 vs

MacKillop

34
9:00 am

3

Semi final 2

CIS 60 vs

Hunter

32
10:00 am

Show

Playoff 5th/6th

Sydney West

35 vs

Sydney East

35
10:00 am

1

Playoff 7th/8th

Riverina

39 vs

South Coast

55
10:00 am

2

Playoff 13th/14th

Western

35 vs

Barrier

36
11:00 am

Show

Playoff 3rd/4th

MacKillop

46 vs Hunter 53
11:00 am

1

Playoff 11th/12th

North West

25 vs

Polding

49
11:00 am

2

Playoff 9th/10th

North Coast

37 vs

Sydney South West

25
12:00 pm

Show

Final

Sydney North

35 vs

CIS

38

 

2:00pm  Presentations and announcement of NSWPSSA representative teams

Results - Final placings
Place Team Place Team
1 CIS 2 Sydney North
3 Hunter 4 MacKillop
5 = Sydney East 5 = Sydney West
7 South Coast 8 Riverina
9 North Coast 10 Sydney South West
11 Polding 12 North West
13 Barrier 14 Western
Results - Selected team
Role Name School Association
Player Dominic Zhao The Kings School CIS
Player Jarrah van den Berg Floraville Public School Hunter
Player Samson Nathan Wallsend South Public School Hunter
Player Riley Saville St Michael's Thirroul MacKillop
Player Thomas Mack Albury Public School Riverina
Player Jagger Wilson-Holtz Kingsgrove Public School Sydney East
Player Bastian Tsiamis Seaforth Public School Sydney North
Player Logan Tupaea Erina Heights Public School Sydney North
Player Urijah Brown Greenway Public School Sydney South West
Player Cooper Hanson  St Ignatius College CIS
Student referee Harrison Griffin Glenmore Park High School Sydney West
Student referee Cooper Gater St John Paul Catholic College  
Coach Anthony Hill Springdale Heights Public School Riverina
Manager James Dean Yamba Public School North Coast

View Full Event