Results Published

View Full Event Print event option

NSWCHSSA Cricket girls participating teams
Hunter Sydney East
North Coast Sydney North
North West Sydney South West
Riverina Sydney West
South Coast Western
Day 1 (Monday, 26 February 2018)
Round 1 - 20/20 Matches

All games washed out

Round 2 - 20/20 Matches

All Games washed out


Day 2 (Tuesday, 27 February 2018)
Round 3 - 20/20 Matches
Round 3
Time Venue Team Score Versus Team Score
9:30am  Bensons 4 Sydney West  3/101  def Sydney East  3/98 
9:30am   Bensons 2  Hunter  2/53 def North Coast  8/52 
9:30am   Owen Earle  South Coast  3/53 def Western  5/52 
9:30am   Breakaway North West 4/80  def Sydney North  9/79 
9:30am   Bensons 3  Sydney South West  3/70 def Riverina  All Out for 69 
Round 4 - 20/20 Matches
Round 4
Time Venue Team Score Versus Team Score
1:00pm  Bensons 3  Sydney West 4/81  def Riverina 6/80 
1:00pm  Owen Earle  Sydney South West  3/152  def North West All out for 36 
1:00pm Breakaway Sydney North 6/98 def Western 7/47 
1:00pm  Bensons 2  South Coast  4/53  def Hunter 6/50 
1:00pm  Bensons 4 Sydney East  4/116 def North Coast  5/94 

Day 3 (Wednesday, 28 February 2018)
Round 5 - 50 Over Matches
Round 5
Time Venue Team Score Versus Team Score
9:00am Bensons 3  Hunter 6/167 vs Sydney East 10/123 
9:00am  Owen Earle Sydney South West  5/70  def Sydney North  7/68 
9:00am  Bensons 4 North West 4/71  def Riverina 10/70 
9:00am  Bensons 2  South Coast  1/32  def Sydney West 10/29 
9:00am  Breakaway North Coast  8/186  vs Western 10/131 

Day 4 (Thursday, 1 March 2018)
Round 6 - 50 Over Matches
Round 6
Time Venue Team Score Versus Team Score
9:00am  Owen Earle Sydney South West  10/87  def South Coast  10/77 
9:00am   Bensons 2  Sydney North 8/95  def Sydney West 10/82 
9:00am   Bensons 3  Sydney East  3/75  def Western  10/74 
9:00am   McQuade North Coast 3/156  def North West 7/153 
9:00am   Richmond  Hunter  4/150  def Riverina  4/119 
Results - Final placings
Place Team Place Team
1 Sydney South West  2 South Coast 
3 Sydney North  4 Sydney West 
5 Hunter  6 Sydney East 
7 North Coast  8 North West 
9 Riverina  10 Western 
Regional Blackwell Trophy
Award Name School Association
Overall Winner Hannah Faux West Port HS North Coast
       
Certificate  Abbey Taylor  Hunter Sports HS  Hunter 
Certificate  Hannah Faux  West Port HS  North Coast 
Certificate  Zoe Fleming  Gunnedah HS  North West 
Certificate  Lily Tassell  Hay War Memorial HS  Riverina 
Certificate Isabella Greig Mulwaree HS South Coast
Certificate Maddy Darke Rose Bay Secondary College Sydney East
Certificate Stella Campbell NBSC - MacKellar Girls Campus Sydney North
Certificate Niyati Yoganand Westfields SHS Sydney South West
Certificate Kristen McCormack The Hills Sports HS Sydney West
Certificate Sarah Colman Blayney HS Western
2018 NSWCHSSA girls cricket - team 1
Role Name School Association
Player Maddy Darke (C) Rose Bay Secondary College  Sydney East 
Player Hannah Darlington  Westfields SHS  Sydney South West 
Player Stella Campbell  NBSC - MacKellar Girls Campus  Sydney North 
Player Hannah Faux  West Port HS  North Coast 
Player Dharmini Chauhan  Keira HS  South Coast 
Player Annita Handono Great Lakes College  Hunter 
Player Kristen McCormack  The Hills Sports HS  Sydney West 
Player Naomi Woods  Bombaderry HS  South Coast 
Player Lily Tassell Hay War Memorial HS  Riverina 
Player Abbey Taylor  Hunter Sports High  Hunter 
Player Mollie Mullen  Scone HS  Hunter 
Player Hayley Elliott  Westfields SHS  Sydney South West 
Coach Rachel McCann Mudgee HS   
2018 NSWCHSSA girls cricket - team 2
Role Name School Association
Player Jessica Marsh  Oak Flats HS  South Coast 
Player Zoha Siddiqi  Westfields SHS  Sydney South West 
Player Zoe Fleming  Gunnedah HS  North West 
Player Jade Allen  Bega HS  South Coast 
Player Angelina Genford  Westfields SHS  Sydney South West 
Player Allison McGrath  Hunter Sports High  Hunter 
Player Niyati Yoganand  Westfields SHS  Sydney South West 
Player Isabella Greig  Mulwaree HS  South Coast 
Player Jasmine Goode  Maitland HS Hunter 
Player Deni Baker  Oxley HS  North West 
Player Lara Graham  Oxley HS  North West 
Player Sarah Young  Kanahooka HS  South Coast 
Coach Bradley Pathuis  Cherrybrook THS   

View Full Event