Results Published

View Full Event Print event option

2018 NSWCHSSA Diving full results (PDF 328.6KB). Congratulations to all competitors. 

Day 1 (Monday, 9 April 2018)
Day 1 - Order of events

Day One - 9 April 2018 full results (PDF 552KB) 

 

Warm up 8:00am
Start 9.00am

12 years NSWCHSSA boys and girls springboard
13 years NSWCHSSA boys and girls springboard
14 years NSWCHSSA boys and girls springboard
15 years NSWCHSSA boys and girls springboard

Knockout events

New event -  Knockout events 12,13,14,15 years boys and girls

 

  

12 YEARS GIRLS SPRINGBOARD
No Name Assoc School Score Place
1 Hannah Taha SN Turramurra HS  94.90  1

 

12 YEARS BOYS SPRINGBOARD
No Name Assoc School Score Place
1 Kobey Pitkin HUN Lambton HS  69.80  1

 

13 YEARS GIRLS SPRINGBOARD
No Name Assoc School Score Place
1 Tiggy Sadler-Barker HUN Lambton HS  47.40 4
2 Georgia Cooksey HUN Warners Bay HS  103,25
3 Gracie Barr-Jones SN Forest HS  113.15  2
4 Sofia Knight SN Killara HS  213.45  1

  

13 YEARS BOYS SPRINGBOARD
No Name Assoc School Score Place
1 Declan McLeod HUN Lambton HS  95.15  3
2 Zac Aubry SN Epping Boys HS 100.30   2
3 Lachlan McCarthy HU Belmont HS  88.90  4
4 Max Fricker SE Cronulla HS  140.10  1
5 Elias Johnson HUN Newcastle HS  88.45  5

 

14 YEARS GIRLS SPRINGBOARD
No Name Assoc School Score Place
1 Sophie Davies HUN Belmont HS  136.85  2
2 Imogen O’Brien SN Burwood Girls HS  243.25  1
3 Zoe Thomas HUN Belmont HS  -  -
4 Lucinda Evatt SN Killara HS  -  -

  

14 YEARS BOYS SPRINGBOARD
No Name Assoc School Score Place
1 Travis Gee SN Pittwater HS  136.50  4
2 Zac Pont HUN Cardiff HS  147.80  3
3 Domenic Cooksey HUN Warners Bay HS  184.95  1
4 Jackson Glasby HUN Lambton HS  147.95  2

 

15 YEARS GIRLS SPRINGBOARD
No Name Assoc School Score Place
1 Heidi Fricker SE Cronulla HS  234.95  1
2 Lauren Amy HUN Lambton HS  153.95  4
3 Annalise Rose HUN Cardiff HS  142.05  5
4 Riki Leamon SN Fort St HS  169.80  3
5 Zoe Petridis SW Castle Hill HS  213.50  2
6 Dayna Garside HUN Lambton HS  30.60  6

  

15 YEARS BOYS SPRINGBOARD
No Name Assoc School Score Place
1 Ryley Sams HUN Lambton HS  140.55
2 Oliver Bryers HUN Cardiff HS  159.40  2
3 Jack Hunter SW Northmead HS  192.40  1
4 Finn Kingston HUN Lambton HS  141.20

 

16 YEARS GIRLS SPRINGBOARD
No Name Assoc School Score Place
1 Elizabeth Jefferson RIV Murray HS    
2 Zoe Cooksey HUN Warners Bay HS    
3 Grace Barrett SW Muirfield HS    
4 Zali Daly HUN Cardiff HS    
5 Jenna Brown SN Mosman HS    

  

16 YEARS BOYS SPRINGBOARD
No Name Assoc School Score Place
1 Anthony Lewsam HUN Cardiff HS    
2 Flynn Lanz HUN Lambton HS    
3 Geoffrey Wood HUN Cardiff HS    

  

17+ YEARS GIRLS SPRINGBOARD
No Name Assoc School Score Place
1 Emily Pettingill RIV Murray HS    
2 Jessica Pickering HUN Belmont HS    
3 Monique Collin HUN Newcastle HS    

  

17+ YEARS BOYS SPRINGBOARD
No Name Assoc School Score Place
1 Chris Bednar SW Muirfield HS    
2 Jai Starrett HUN Belmont HS    
3 Alexander Feibig HUN Great Lakes College    

  

OPEN GIRLS PLATFORM
No Name Assoc School Score Place
1 Zoe Petridis (15) SW Castle Hill HS    
2 Sofia Knight (13) SN Killara HS    
3 Dayna Garside (15) HUN New Lambton HS    
4 Grace Barrett (16) SW Muirfield HS    
5 Heidi Fricker (15) SE Cronulla HS    
6 Imogen O’Brien (14) SN Burwood Girls HS    
7 Emily Pettingill (17) RIV Murray HS    
8 Jessica Pickering (17) HUN Belmont HS    
9 Monique Collin (17) HUN Newcastle HS    

  

OPEN BOYS PLATFORM
No Name Assoc School Score Place
1 Zac Aubry (13) SN Epping BoysHS    
2 Flynn Lanz (16) HUN Lambton HS    
3 Oliver Bryers (15) HUN Cardiff HS    
4 Chris Bednar (17) SW Muirfield HS    
5 Jack Hunter (15) SW Northmead HS    
6 Max Fricker SE      

 

 

12 years girls Springboard
Place Name School Association  Score
1 Hannah Taha Turramurra HS SN  94.90

 

12 years boys Springboard
Place Name School Association  Score
1  Kobey Pitkin Lambton HS  HUN 69.80

 

13 years girls Springboard
Place Name School Association  Score
1  Sofia Knight Kilara HS SN 213.45
2 Gracie Barr-Jones Forest HS SN 113.15
3  Georgia Cooksey Warners Bay HS HUN 103.25
4 Tiggy Sadler-Barker Lambton HS HUN 47.40

 

13 years boys Springboard
Place Name School Association Score 
1 Max Fricker  Cronulla HS SE 140.10
2 Zac Aubry  Epping Boys HS SN 100.30
3 Declan McLeod  Lambton HS HUN 95.15
4 Lachlan McCarthy Belmont HS HUN 88.90
5 Elias Johnson Newcastle HS HUN 88.45

 

14 years girls Springboard
Place Name School Association Score 
1 Imogen O'Brien Burwood Girls HS SN  243.25
2 Sophie Davies Belmont HS HUN 136.85

 

14 years boys Springboard
Place Name School Association Score 
1  Domenic Cooksey Warners Bay HS HUN 184.95
2 Jackson Glasby Lambton HS HUN 147.95
3 Zac Pont  Cardiff HS HUN 147.80
4 Travis Gee Pittwater HS SN 136.50

 

15 years girls Springboard
Place Name School Association  Score
1 Heidi Fricker Cronulla HS SE 234.95
2 Zoe Petridis Castle Hill HS SW 213.50
3 Riki Leamon Fort St HS SN 169.80
4 Lauren Amy Lambton HS HUN 153.95
5  Annalise Rose Cardiff HS HUN 142.05
6 Dayna Garside Lambton HS HUN 30.60

 

15 years boys Springboard
Place Name School Association  Score
1 Jack Hunter  Northmead HS SW  192.40
2 Oliver Bryers Cardiff HS SN 159.40
3 Finn Kingston Lambton HS HUN 141.20
4 Ryley Sams Lambton HS HUN  140.55

 

16 years girls Springboard
Place Name School Association  Score
1 Grace Barrett Muirfield HS SW 350.20
2 Jenna Brown Mosman HS  SN 244.60
3 Zoe Cooksey Warners Bay HS HUN 231.25
4 Elizabeth Jefferson Murray HS RIV 175.45
5 Zali Daly Cardiff HS HUN 168.85

 

16 years boys Springboard
Place Name School Association  Score
1  Flynn Lanz Lambton HS HUN 255.75
2 Anthony Lewsam Cardiff HS  HUN 203.00
3 Geoffrey Wood  Cardiff HS  HUN 202.60

 

17+ years girls Springboard
Place Name School Association Score 
1  Jessica Pickering  Belmont HS HUN 244.20
2 Emily Pettingill  Murray HS RIV 240.00

 

17+ years boys Springboard
Place Name School Association  Score
1 Chris Bednar  Muirfield HS SW 399.80
2 Jai Starrett  Belmont HS HUN 253.10
Open girls Platform
Place Name Age School Association  Score
1  Sofia Knight 13 Kilara HS  SN 289.60
2 Grace Barrett 16 Muirfield HS SW 254.50
3 Imogen O'Brien 14 Burwood Girls HS SN 223.70
4 Zoe Petridis 15 Castle Hill HS SW 211.65
5 Heidi Fricker 15  Cronulla SE 181.90 
6 Dayna Garside 15 New Lambton HS HUN 163.30
7 Jessica Pickering 17 Belmont HS HUN withdrew

 

Open boys Playform
Place Name Age School Association  Score
1  Chris Bednar 17 Muirfield HS SW  322.05
2 Jack Hunter 15 Northmead HS SW  175.20
3 Flynn Lanz 16 Lambton HS HUN  172.35
4 Maxamus Fricker  13  Cronulla SE 160.00
5 Zac Aubry 13 Epping Boys HS SN 153.10
6 Oliver Bryers  15  Cardiff HS HUN 136.55
Champion of Champions - girls
Place Name Age School Association Score
1 Sofia Knight 13 Kilara HS SN 191.80
2 Grace Barrett 16  Muirfield HS SW 172.05
3 Imogen O'Brien 14 Burwood Girls HS SN 144.60
4 Heidi Fricker 15 Cronulla HS SE 139.05
5 Jessica Pickering 17 Belmont HS HUN 134.80

 

Champion of Champions - boys
Place Name Age School Association Score
1 Chris Bednar 17  Muirfield HS SW  207.20
2 Maxamus Fricker 13 Cronulla HS SE 124.65
3 Flynn Lanz 16 Lambton HS HUN 123.10
4 Jack Hunter 15 Northmead HS SW 116.60
5 Kobey Pitkin 12 Lambton HS HUN 93.80

View Full Event