Results Published

View Full Event Print event option

Participating teams
Hunter North Coast
North West Riverina
Western Sydney East
Sydney South West Sydney North
Sydney West West Darling
South Coast  

 

 

Pool A

Pool B

Sydney North

Sydney West

Polding

Sydney South West

McKillop

CIS

Hunter

Sydney East

South Coast

North Coast

Riverina

North West

Western

 

 

Day 1 (Monday, 6 May 2019)
Day 1

8:00am  Team photos will be taken

 

Schedule - Rounds 1 - 5
Time Venue Team Score Versus Team Score
Round 1            
9:00 am Court 1 Sydney North 59 vs West Darling 12
9:00 am Court 2 Western 28 vs North Coast 22
9:00 am Court 3 South Coast 44 vs North West 17
9:00 am Court 4 Sydney East 28 vs

Hunter

40
9:00 am N/A Sydney South West   vs Bye  
9:00 am N/A Sydney West   vs  Bye  
9:00 am  N/A Riverina   vs  Bye   
Round 2            
10:20 am Court 1 Riverina 48 vs West Darling 14
10:20 am Court 2 North West 12 vs Sydney West 61
10:20 am Court 3 Sydney East 26 vs South Coast 19
10:20 am Court 4 Hunter 22 vs Sydney South West 37
10:20 am  N/A Western   vs  Bye   
10:20 am  N/A North Coast   vs  Bye   
10:20 am  N/A Sydney North   vs  Bye   
Round 3            
11:40 am Court 1 Western 17  vs Sydney North 43
11:40 am Court 2 Hunter 34 vs Riverina 38
11:40 am Court 3 South Coast 25 vs Sydney West 34 
11:40 am Court 4 North Coast 17  vs Sydney South West 53 
11:40 am  N/A North West   vs Bye  
11:40 am  N/A Sydney East   vs Bye  
11:40 am  N/A West Darling   vs Bye  
Round 4            
1:00 pm Court 1 Sydney East 28 vs Western 31
1.00 pm Court 2 Sydney South West 35 vs Sydney North 30
1:00 pm Court 3 Riverina 36 vs North Coast 25 
1:00 pm Court 4 West Darling 10  vs Sydney West 55 
1:00 pm  Bye Hunter   vs  Bye   
1:00 pm  Bye North West   vs  Bye   
1:00 pm  Bye South Coast   vs  Bye   
Round 5            
2:20 pm Court 1 South Coast 25  vs Western 33 
2:20 pm Court 2 Hunter 51 vs North West 18 
2:20 pm Court 3 Riverina 26  vs Sydney West 33 
2:20 pm Court 4 West Darling 4 vs Sydney South West 75 
2:20 pm  N/A Sydney East   vs  Bye   
2:20 pm  N/A North Coast   vs  Bye   
2:20 pm  N/A Sydney North   vs  Bye   

 


Day 2 (Tuesday, 7 May 2019)
Day 2
Schedule - Rounds 6 - 10
Time Venue Team Score Versus Team Score
Round 6            
9:00 am Court 1 North West 22 vs Riverina 46 
9:00 am Court 2 Western 51  vs West Darling 21 
9:00 am  Court 3 Hunter 23  vs Sydney West 38 
9:00 am Court 4 Sydney East 31  vs North Coast 28 
9:00 am N/A Sydney South West  - vs Bye   -
9:00 am  N/A South Coast  - vs Bye  -
9:00 am  N/A Sydney North  - vs Bye  -
Round 7            
10:20 am Court 1 Sydney North 48  vs North Coast 22 
10:20 am Court 2 Sydney East 45  vs North West 27 
10:20 am Court 3 Hunter 36  vs Western 24 
10:20 am Court 4 South Coast 60  vs West Darling  14
10:20 am N/A Sydney South West  - vs   Bye  -
10:20 am N/A Sydney West  - vs   Bye  -
10:20 am N/A Riverina  - vs   Bye  -
Round 8            
11:40 am Court 1 Sydney East 27 vs Sydney North 44 
11:40 am Court 2 Sydney West 51  vs North Coast 15 
11:40 am Court 3 South Coast 16  vs Riverina 29 
11:40 am Court 4 North West 12  vs Sydney South West 51 
11:40 am  N/A Hunter  - vs  Bye   -
11:40 am  N/A Western  - vs   Bye  -
11:40 am  N/A West Darling  - vs   Bye  -
Round 9            
1:00 pm Court 1 Sydney East 20 vs Sydney South West 49
1:00 pm Court 2 Western 17  vs Sydney West 37
1:00 pm Court 3 North West 41  vs West Darling 28 
1:00 pm Court 4 Sydney North 42  vs Riverina 23 
1:00 pm  N/A Hunter  - vs Bye  -
1:00 pm  N/A North Coast  - vs  Bye   -
1:00 pm N/A South Coast  - vs  Bye   -
Round 10            
2:20 pm Court 1 Western 33 vs Riverina 31
2:20 pm Court 2 Sydney East 57  vs West Darling
2:20 pm Court 3 South Coast 18  vs Sydney South West 39 
2:20 pm Court 4 Hunter 47  vs North Coast 22 
2:20 pm  N/A North West  - vs Bye 
2:20 pm  N/A Sydney West  - vs  Bye   -
2:20 pm   N/A Sydney North  - vs  Bye   -

Day 3 (Wednesday, 8 May 2019)
Day 3

Schedule - Rounds 11- 14

Time Venue Team Score Versus Team Score
Round 11            
9:00 am Court 1 Riverina 24 vs Sydney South West 47 
9:00 am Court 2 West Darling 18  vs North Coast 44 
9:00 am Court 3 South Coast 28  vs Sydney North 33
9:00 am Court 4 Western 43  vs North West 20 
9:00 am  N/A Hunter  - vs  Bye   -
9:00 am  N/A Sydney West  - vs  Bye  -
9:00am  N/A Sydney East  - vs  Bye   -
Round 12            
10:20 am Court 1 South Coast 34  vs North Coast 17 
10:20 am Court 2 Sydney East 18  vs Sydney West 46 
10:20 am Court 3 Hunter 71  vs West Darling 11 
10:20 am Court 4 North West 27  vs Sydney North 53 
10:20 am  N/A Western  - vs Bye   -
10:20 am  N/A Sydney South West  - vs  Bye   -
10:20 am  N/A Riverina  - vs  Bye   -
Round 13            
11:40 am Court 1 South Coast 28 vs Hunter 36 
11:40 am Court 2 Sydney North 33  vs Sydney West 35 
11:40 am Court 3 Western 27  vs Sydney South West 34
11:40 am Court 4 North West 36 vs North Coast 43
11:40 am  N/A Sydney East  - vs  Bye
11:40 am  N/A Riverina  - vs  Bye   -
11:40 am  N/A West Darling  - vs  Bye   -
Round 14            
1:00 pm Court 1 Sydney West  25 vs Sydney South West 35 
1.00 pm Court 2 Sydney East  24 vs Riverina 43
1:00 pm Court 3 Hunter  40 vs Sydney North 37 
1:00 pm  N/A All teams not listed to play  -  vs Byes   -

 

Presentations and announcements of NSWCHS team.

NSWCHSSA netball championship final placings 2019

Place Team Place Team
1  Sydney South West 2 Sydney West
3 Hunter 3 Sydney North
5 Riverina 5 Western
7 Sydney East 8 South Coast
9 North Coast 10 North West
11 West Darling    
NSWCHSSA netball championship - selected team 2019
Role Name School Association
Player  Violet Welsteyn  St Marys Senior HS Sydney West
Player  Anastasia Afoa  Westfields SHS Sydney South West
Player  Mereana Peyroux   Westfields SHS  Sydney South West
Player  Brooklyn O'Mara  Northlakes HS Sydney North
Player  Courtney Castle  Westfields SHS Sydney South West
Player  Zoe Peden  Whitebridge HS Hunter
Player  Kiara Bloor  Elderslie HS Sydney South West
Player  Lauren Woods  The Hills SHS Sydney West
Player  Isabella De Vivo  BWSC, Woy Woy Sydney North
Player  Sophie Fawns  Kooringal HS  Riverina
Coach  Natalie Hilder    

View Full Event