Age Event Time Name School Year
Open 800m freestyle 8:24.15 Andrew Beato Wyndham College 2003
17-19 years 400m freestyle 4:03.44 Craig Stevens  Endeavour Sports HS 1998
15-16 years 400m freestyle 4:08.16 Sho Nishimoto Chatswood HS 2011
12-14 years 400m freestyle 4:19.27 Ryan Leonard Toronto HS 2011
17-19 years 200m freestyle 1:53.75 Andrew Kennedy Cronulla HS 2010
16 years 200m freestyle 1:54.21 Kenrick Monk Quakers Hill HS 2004
15 years 200m freestyle 1:57.91 Kenrick Monk Quakers Hill HS 2003
14 years 200m freestyle 2:00.52 Ian Thorpe East Hills Boys HS 1996
13 years 200m freestyle 2:06.23  Ryan Leonard Toronto HS 2010
12 years 200m freestyle 2:13.34 Scott Miller  Narrabeen HS 1987
17-19 years 100m freestyle 52.30 Kirk Palmer Henry Kendall HS 2004
16 years 100m freestyle 52.74 Kirk Palmer Herny Kendall HS 2002
15 years 100m freestyle 54.52 Michael Goisisi Colo HS 2000
14 years 100m freestyle 55.60 Ryan Leonard Toronto HS 2011
13 years 100m freestyle 57.21 Vincent Dai Cherrybrook Technology HS 2011
12 years 100m freestyle 1:01.80 Scott Ridley Barrenjoey HS 2002
17-19 years 50m freestyle 23.88 Jaiman Stack  Kirrawee HS 2010
16 years 50m freestyle 24.42 Simon Green North Sydney HS 1999
15 years 50m freestyle 24.79 Nathan Pickworth Engadine HS 2003
14 years 50m freestyle 25.50 Mitchell Kilduff Distance Ed 2010
13 years 50m freestyle 26.01 Vincent Dai  Cherrybrook Technology HS 2011
12 years 50m freestyle 27.74 Christopher Hoare Woolooware HS 2011
17-19 years 100m backstoke 56.58 Daniel Arnamnart Asquith HS 2007
16 years 100m backstoke 58.24 Daniel Arnamnart Asquith HS 2005
15 years 100m backstoke 59.47 Daniel Arnamnart Asquith HS 2004
14 years 100m backstoke 1:02.11 Glenn Piper Greystanes HS 2001
13 years 100m backstoke 1:05.68 Glenn Piper Greystanes HS 2000
12 years 100m backstoke 1:09.30 Anthony Truong Westfields Sports HS 2006
17-19 years 100m breaststroke 1:03.96 Simon Cowley Endeavour HS 1997
16 years 100m breaststroke 1:05.77 Simon Cowley Endeavour HS 1996
15 years 100m breaststroke 1:06.75 Tomas Elliot Gosford HS 2010
14 years 100m breaststroke 1:10.24 Ryan Leonard Toronto HS 2011
13 years 100m breaststroke 1:02.16 Ryan Leonard Toronto HS 2010
12 years 100m breaststroke 1:19.30 Henry Lee Homebush HS 1997
17-19 years 100m butterfly 56.21 Jaiman Stack Kirrawee HS 2010
16 years 100m butterfly 57.36 Greg Wilson Forestville HS 2002
15 years  100m butterfly 58.48 lachlan Staples  Kincumber HS 2005
14 years 100m butterfly 1:00.52 Henry Lee Homebush HS 1999
13 years 100m butterfly 1:02.16 Henry Lee Homebush HS 1998
12 years 100m butterfly 1:05.63 Henry Lee Homebush HS 1997
17-19 years 400m individual medley 4:34.96 Phillip Bryant Birrong HS 1991
15-16 years 400m individual medley 4:49.12 Dylan Watt Greystanes HS 2007
12-14 years 400m individual medley 4:52.06 Ryan Leonard Toronto HS 2010
17-19 years 200m individual medley 2:09.00 Ian Thorpe East Hills Boys HS 1998
15-16 years 200m individual medley 2:11.46 Sho Nishimoto  Chatswood HS 2011
12-14 years 200m individual medley 2:20.45 Daniel Crook  Narara Valley HS 2004
Mixed 12 x 50m freestyle 5:31.71   Kingscliff HS 2003
12-19 years 6 x 50m freestyle 2:44.66   Terrigal HS 1999
17-19 years 4 x 50m freestyle  1:41.35   Port Macquarie HS 1994
16 years 4 x 50m freestyle 1:43.67   Woolgoolga HS 2003
15 years 4 x 50m freestyle 1:45.55   Woolgoolga HS 2002
14 years 4 x 50m freestyle 1:50.22   Woolgoolga HS 2001
13 years 4 x 50m freestyle 1:55.64   Kingscliff HS 2007
12 years 4 x 50m freestyle 2:06.63   Woolgoolga HS 1999
200 medley 4 x 50m medley 1:53.93   Kingscliff HS 2003